Sonax Naarmunpoistaja muovi-ikkunassa

KOLEHMAINEN KARI 16.07.2016 06:18

Onko kokemusta, miten toimii? Nuoteseloste ja käyttöohje niukkaakin vaatimattomanpi. Onko aine hiova vai naarmuja täyttävä?

Varmaan tälläkin palstalla on joskus käyty keskustelua, miten hankaumat ja naarmut saadaan pois muovi-ikkunasta, mutta enpä osannut etsiä esille.

Ei näyttäisi kovin kalliilta tuo Sonax, mutta vaatiiko koneen kiillotukseen, vai onnistuuko käsipelillä.

Suorittaako jokin firma Oulun seudulla kiilloitushommia; nettihaku tuotti niukan sadon. Vai onko järkeä yrittääkään poistaa himmentymiä, eli onko tuloksena vain eri lailla heijasteleva ja pilalle mennyt ikkuna?

TOIVONEN MARTTI 16.07.2016 12:48

Googlaamalla löytyy kaikenlaista, mm. http://www.sonax.fi/Tuotteet/(filter_category)/11580/(search)/1/(so)/5/(node)/12888/305000-Naarmunpoistaja

Kuukkeli on viisaampi kuin kymmenen karavaanaria!

mot

KOLEHMAINEN KARI 17.07.2016 11:28

Kiitos, Martti!

Vieläkö jostain selviäisi, onko tuote hiomatahna vai sisältääkö se jotain täyttävää ainesta tms. Tulee nimittäin mieleen ne lasiin tarkoitetut kiven iskemien korjausaineet, mitkä täyttävät ja ovat lasinkirkkaita.

PIIRONEN KARI 18.07.2016 07:20

Tuollainenkin vaihtoehto löytyy caravanliikkeistä.

NEVALAINEN SIPPO 18.07.2016 16:26

Muoviikkunoiden naarmuja ja koloja ei voi korjata täyteaineella, vaan ne on aina hiottava ja kiillotettava. Tuulilasin korjauksessa käytetään epoksin kaltaista massaa ( kun en tarkkaa tyyppiä tiedä ) joka imeytetään vaurioon. Onnistuu silloin kun päällimäinen lasikerros on vaurioitunut.

Sippo

KOLEHMAINEN KARI 19.07.2016 10:48

Kiitoksia avusta! Näillä tiedoin mennään ja varovaisia ollaan.

TURUNEN HEIMO 19.07.2016 18:30

Tavallisella kliinerillä saa pienet naarmut näkymätömiin. Jopa puhdistava vaha auttaa mm oksien tekemiin jälkiin.

Osallistuaksesi keskusteluun siirry jäsenkirjautumiseen tai vierailijoille tarkoitettuun Facebook-tunnistautumiseen.