Talvi-etuteltta
HEIKKILÄ TAPANI
09.11.2010 10:34
Vaunu tunturissa talvet ja ongelmana Trion etuteltan kattomateriaalin painuminen pussille varsinkin, kun tullut lunta ja sen jälkeen vesisade ei lumi lähde valumaan alas vaan pussi alkaa kertymään kattoputkien väliin ja paino kertyy niin suureksi, että vaarana putkien taittuminen. Lisäputkisarja varmaan yksi lääke,mutta teltta sen verran iäkäs, että ei tahdo löytyä ko.putkisarjaa. On varmaan jollakin kokemuksesta kertoa vinkkejä, millä homman saisi yksinkertaisesti hoidettua, kun ei vielä raskis uutta telttaakaan ostaa.
TUPPURAINEN PETRI
09.11.2010 11:25
Sama ongelma oli mulla vanhan teltan kanssa kun yhdessä kohdassa oli toi pussi.
Otin n. 3 cm levää rimaa ja molempiin päihin pienet koukut ja sitten nippusiteillä teltan putkiin kiinni. Rimasta vain sopivan mittaiset pätkät putkien väliin niin ei teltan kangas pääse repeilemään. Noita kun laittaa esim. 5-10 sentin välein niin ei pääse pusseja tulemaan.
TUPPURAINEN PETRI
09.11.2010 11:26
Ai niin, teltassa oli myös käytössä tuo ns. talviputkisarja mutta iän myös se kangas vain tahtoo hieman "venymään".
HAAPANEN TIMO
09.11.2010 17:18
http://www.vapaa-aika.com/teltat/telttaputket/telttaputki-teraksinen-kattoputk.html
@timppa
HEIKMAN RAIMO
10.11.2010 01:01
oisko n.4mm filmivanerista apua semmosen sopivan kokoen jos sinne pingottas...
MÄNNISTÖ ANTTI-P
10.11.2010 06:40
Laminaatti passaa mainiosti, kevyt, ohut, tasainen, helppo työstää, käytettynä lähes ilmainen jne.
Näytti tomivalta.
SUURONEN JOUKO
11.11.2010 14:04
Itselläni on käytössä Trion talviteltassa Finnfoam-eristelevyt, paksuus 3 cm.
Levyt ovat kevyitä ja helppoja muotoilla vaikka puukolla. Niistä saa kattokankaan ja putkiston väliin tasaisen, lumikuormaa kestävän pinnan. Levyt ovat ihan rautakaupppa-tavaraa.
Jokke