E-10 tien tietyöt Kiirunan tuntumassa !!
NÄRHI JUHA
08.07.2015 14:00
Moi
Jos olette suuntaamassa tätä kautta P-Ruotsiin/Norjaan, etsikää ihmeessä korvaava reitti. Ko. tiellä on kilometrikaupalla raskasta tietyötä molemmin puolin Kiirunaa ja lähiviikkoina näiden läpiajo on todella tuskaista; kuoppaa kuopan perää ja hyvin epätasaista pintaa.
Toki työtä tehdään koko ajan, mutta hieman vaikutti hitaanpuoleiselta edistyminen eli lähiviikot ovat varmasti vielä pahoja - ja paikallinen tapa on tehdä työtä 'reunasta reunaan' eli kumpikaan kaista ei ole sen paremmin ajettavissa.
Välttäkää E 10:ä - jos mahdollista
SAARELA MARKKU
10.07.2015 21:07
Samaa mieltä. Kiertäkää jos voitte.
Tulin Narvikista sen kautta. Voi sanoa että yhtä helvettiä. Älkää menkö.
MÄNNIKKÖ PAULI
14.07.2015 10:06
Tulipa siellä äskettäin ajeltua. Eihän se huono tai remontissa oleva tie kuitenkaan ole monia kymmeniä kilometrejä että ei kannata sen takia jättää väliin ja Kiirunassa ja siitä eteenpäin on aikalailla nähtävää.
KAUKOHARJU PÄIVI
01.08.2015 06:07
Jokohan alkaa tietyöt helpottaa tällä välillä ?